Kurs został zorganizowany przez Bieszczadzkie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe z siedzibą w Krośnie i odbył się w Polańczyku nad jeziorem Solińskim. W kursie wzięli udział uczniowie z klasy pierwszej: Dominik Olejarski, Wojciech Gużkowski, 4 uczniów klasy drugiej: Sebastian Tomczewski, Gabriel Szlemp, Jakub Kostka, Kacper Stanek oraz Michał Furmanek z klasy trzeciej.
Chłopcy z dużym zaangażowaniem nabywali nowe umiejętności, wyróżniali się zarówno w ćwiczeniach na wodzie jak i na lądzie, w zajęciach teoretycznych. Dla większości z nich były to umiejętności zupełnie nowe, ze względu na brak w regionie ogólnodostępnych akwenów dla motorowodniaków z zapleczem łódek z napędem spalinowym, przez co trudno jest zdobyć jakiekolwiek doświadczenie. Zajęcia na wodzie, mimo dużych trudności sprawiły im wielką radość i dały mnóstwo satysfakcji, zajęcia teoretyczne okazały się równie wymagające, tym bardziej, że zakończyły się dopiero po godzinie 22. Pomimo tego chłopcy znaleźli czas i siłę na organizację ogniska, przy którym spędzili zrelaksowali się po ciężkim dniu.
Zdobycie uprawnień daje możliwości pływania skuterami wodnymi oraz jachtami o napędzie mechanicznym (w tym skutery wodne) po wodach śródlądowych oraz po wodach morskich do 12 m długości kadłuba i 2 Mm od brzegu w porze dziennej. Część teoretyczna egzaminu na patent sternika motorowodnego ma formę pisemną i składa się z testu jednokrotnego wyboru z 75 pytaniami przygotowanymi przez komisję na podstawie i zakresu wymagań egzaminacyjnych określonych w rozporządzeniu. Egzaminowany ma 90 minut na udzielenie odpowiedzi. Zazwyczaj zdawalność wynosi około 60%, jednak wiele zależy od programu konkretnego kursu, który się odbywa i od tego, jak wiele wiedzy uczestnik z niego wyniesie. Po egzaminie teoretycznym uczestnicy przystępują do egzaminu praktycznego, w którym zazwyczaj zdawalność jest o wiele wyższa. Nasi uczniowie będą zdawać ten test w dniu dzisiejszym, 30 maja, po godz. 17.00. Trzymam za nich kciuki i życzę sukcesu.
Co trzeba umieć na patent motorowodny?
Umiejętności praktyczne:
- prowadzenie jachtu motorowego przy spotkaniu z innym jachtem oraz jego wyprzedzaniem,
- wykonanie manewrów: odejście od nadbrzeża, dojście do nadbrzeża, pływanie kursem prostym i cyrkulacja, alarm „człowiek za burtą”,
- kotwiczenie i cumowanie w różnych warunkach.
Mając patent Sternika Motorowodnego uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika w Krośnie uzyskują także dodatkowe punkty w naborze do Szkoły Aspirantów. Nie poprzestaniemy na tym, już w trakcie powrotu zrodziły się nowe pomysły, w jaki sposób dodatkowo wzmocnić swoje szanse podczas egzaminów zewnętrznych.
Serdeczne podziękowania składam także Panu Dariuszowi Szlempowi. Chciałbym wyrazić uznanie i podziękowania za niesioną nam na wiele sposobów pomoc i wsparcie. Doceniamy niezwykłe zaangażowanie i starania wszystkich Darczyńców i tych, którzy poświęcili nam własne siły i prywatny czas. Każda forma wsparcia w obecnej trudnej sytuacji finansowej szkół jest na miarę złota.
Do zobaczenia nad wodą – Dariusz Niepokój, pomysłodawca i organizator szkolny.