Praktyki zawodowe są realizowane w oparciu o podstawę programową dla zawodu i odbywają się w klasie 3 oraz 4. Program praktyki znajduje się w programie nauczania dla konkretnego zawodu. Praktyki są obowiązkowe i bezpłatne, traktowane są jak każdy inny moduł zawodowy.
Miejsce praktyki: Uczniowie samodzielnie szukają dla siebie praktyki kierując się swoimi zainteresowaniami, względami komunikacyjnymi, profilem zakładu pracy, programem praktyki, profilem zawodowym. Dokumentem poświadczającym fakt przyjęcia ucznia do konkretnego zakładu pracy jest umowa zawarta pomiędzy szkołą i zakładem pracy w dwóch egzemplarzach. Taka umowa powinna być podpisana najpóźniej na tydzień przed rozpoczęciem praktyki według zaplanowanego harmonogramu praktyk zawodowych. W razie braku umowy po tym terminie uczeń obowiązkowo zgłasza się do wicedyrektora szkoły ds. dydaktyczno – zawodowych – gabinet A 28.
Obowiązkowa ilość godzin praktyk wynosi 140 (7 godz./dziennie). W razie mniejszej ilości godzin (wypadki losowe) praktyka jest niezaliczona i istnieje możliwość odpracowania jej w wakacje.
Ubezpieczenie: nie ma konieczności dodatkowego ubezpieczenia ponad szkolne. Jeśli ktoś jest ubezpieczony prywatnie, czasami pracodawcy proszą o kserokopie takiego ubezpieczenia.
Badania lekarskie: są ważne na cały okres nauki.
W zawodzie technik handlowiec, technik hotelarstwa i technik organizacji turystyki szkoła kieruje uczniów na dwa miesiące przed rozpoczęciem praktyki zawodowej na badania dla celów sanitarno – epidemiologicznych.
Zaliczenie praktyki: Obowiązkiem ucznia jest prowadzenie dzienniczka praktyk. Na zakończenie praktyk, opiekun praktyki z ramienia pracodawcy wystawia opinię dla ucznia i ocenę z praktyki zawodowej. Następnie uczeń przedstawia w wyznaczonym terminie wicedyrektor szkoły d/s dydaktyczno – zawodowych dzienniczek praktyki wraz z wystawioną opinią i oceną z praktyki zawodowej.
- Dane do umowy o praktykę zawodową (pdf 141 KB)