W dniach 18 -24 listopada obchodziliśmy w Polsce, tak jak w ponad 100 innych krajach, Światowy Tydzień Przedsiębiorczości. Celem tego ogromnego przedsięwzięcia jest „propagowanie idei przedsiębiorczości wśród młodych ludzi, ich aktywnej postawy wobec życia i poczucia współodpowiedzialności za przyszłość świata.”
W ramach ŚTP podejmuje się wiele bardzo zróżnicowanych działań: od szkoleń i wykładów, po przedstawienia i happeningi. Dla uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 im. Jana Szczepanika była to okazja, aby wziąć udział w projekcie Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości „Otwarta szkoła – Biznes przy tablicy”.
W dniu 19 listopada 2024 r. miało miejsce spotkanie z praktykiem, z pracownikiem instytucji finansowej, wolontariuszem Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga – p. Tomaszem Ćwiąkała. W klasach kształcących się w zawodzie technik ekonomista 1TE, 2TE oraz 3 TE tematyka prelekcji dotyczyła zawodu bankowca i specyfiki pracy w banku oraz mądrego inwestowanie. Spotkanie z ekspertem było bardzo inspirujące dla uczniów #technikumszczepanik wprowadziło uczniów w świat codziennych finansów, podniosło kompetencje zawodowe oraz poszerzyło wiedzę z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości a także uświadomiło młodzieży horyzonty i możliwości rozwoju zawodowego.
Na zakończenie 58 uczniów wzięło udział w interaktywnym quizie ekonomicznym, który wyłonił trzech zwycięzców:
- Kacper Piękoś z 2 TE
- Paweł Dragan i Franciszek Urbanek z 2 TE
- Marcel Walaszczyk z 3 TE
20 października uczniowie klasy 4TE/TH uczestniczyli w spotkaniu z biznesem w Kampusie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, które miało na celu promocję postaw przedsiębiorczych, inspirowanie uczniów do podejmowania własnej działalności gospodarczej. Młodzież wysłuchała czterech inspirujących wykładów:
- „Personal branding. Jak kreować własny wizerunek online, który pomoże Ci w znalezieniu pracy, sprzedaży oraz w zdobyci u zasięgów?”– Wojciech Laskowski – właściciel firmy Laskowski Online
- „Kreowanie reklam w mediach społecznościowych” – Artur Janas, AP Reklama – właściciel firmy
- „SEO od podstaw” – Daniel Jędrysik, Agencja marketingowa KS
- „Język korzyści – jak tłumaczyć skomplikowane na jasne jak słońce?”
Warto nadmienić, iż w dniach od 18-21 listopada 2024 r. uczniowie klasy 3 Te podzieleni na trzy przedsiębiorstwa zorganizowali promocje i produkcję wymyślonych przez siebie produktów. Przez pierwsze trzy dni opracowywali recepturę produktów, wymyślali nazwy, loga, plakaty oraz zrobili zakupy zaopatrzeniowe i wykonali produkty. Wszystkie zebrane podczas przedsięwzięcia dokumenty zostały zaksięgowane w programie Rewizor GT. W ostatnim dniu przedstawili rezultat wykonanej przez siebie pracy i zaoferowali produkty społeczności Szczepanika. Nad całym przedsięwzięciem czuwały pomysłodawczynie p. Joanna Balicka-Bęben i p. Justyna Puk. Bardzo dziękujemy klasie 3 Te za zaangażowanie i obudzenie w sobie ducha przedsiębiorczości, a poniżej przedstawiamy fotorelacje z działalności przedsiębiorstw.
Kolejnym gościem ZSP Nr 1 był p. Maciej Pelczar z Eurocash S.A., która angażuje się w edukację i wspiera młodych kandydatów w znalezieniu pierwszej pracy. Grupa dotarła już do ponad 360 szkół w całej Polsce w tym również do „Szczepanika”. W dniu 21 listopada ponownie mieliśmy przyjemność spotkania z ambasadorem Panem M. Pelczar. Spedytorzy z klasy III TS i IV TS uczestniczyli w prelekcji dotyczącej standardów pracy w magazynie. Spotkanie było owocne i poszerzyło horyzonty młodzieży przed wejściem na rynek pracy.
Uczniowie otrzymali zaproszenie na warsztaty w Centrum Dystrybucyjnym Eurocash, które odbędą się 3 grudnia. Relacja już niebawem. Łączenie nauki z praktyką to nie tylko bogatsza wiedza, ale też łatwiejszy start w życie zawodowe dla młodzieży.
Poprzez coroczny udział w tym programie uczniowie naszej szkoły mogą odkrywać swoje zainteresowania i dobrze przygotować się do podejmowania trafnych decyzji edukacyjnych i zawodowych.
Warto uczyć się od praktyków biznesu!
Koordynator szkolny projektu: Otwarta firma – Biznes przy tablicy”- p. A. Majkut
Nauczyciele zaangażowani: p. Joanna Balicka – Bęben, p. Anna Karaś, p. Justyna Puk.